Oficjalnie rozpoczął się 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
W tym roku odbywa się już 52. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Na inaugurację tego wydarzenia w Zakopanem pojawiło się mnóstwo osób. Wszyscy z chęcią zobaczenia i usłyszenia na żywo najpiękniejszych zespołów góralskich wykonujących folklor, które pochodzą z całego świata.
Kolorowe ulice Zakopanego
W ramach Festiwalu do Zakopanego przybyło mnóstwo najróżniejszych zespołów, które pochodzą z wielu krajów z całego świata. Wśród zespołów uczestniczących w Festiwalu znajdują się m.in. te pochodzące z Macedonii, Bułgarii, Serbii, Czarnogóry, Rumunii, Turcji, Włoch oraz Ukrainy. Jeśli chodzi o polskie zespoły, to w Festiwalu wezmą udział aż cztery takie grupy. Zostały one wyłonione w specjalnie zorganizowanym konkursie, który odbył się w Żywcu. W ramach odbytego wtedy Festiwalu Folkloru Górali Polskich do konkursu w Zakopanem zakwalifikowały się takie zespoły jak Regle z Poronina, Skalne Podhale, Zbyrcok z Juszczyna oraz Istebna z Istebnej.
Inauguracja 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich
Oficjalne otwarcie Festiwalu odbyło się w niedzielę 15 sierpnia. Od rana zespoły góralskie folklorystyczne przygrywały i ubogaciły Mszę Świętą, która odbyła się przed Kościołem Św. Krzyża. Na oficjalnym rozpoczęciu Festiwalu pojawił się również Burmistrz Zakopanego, a więc Leszek Dorula.
Wieczorem tego samego dnia odbył się z kolei inauguracyjny koncert, podczas którego okazję na zaprezentowanie się publiczności miały wszystkie zespoły, które wezmą udział w konkursie. Podczas koncertu wszystkie zespoły zostały także oficjalnie przywitane przez Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorula oraz Wiceburmistrz Agnieszkę Nowak-Gąsienice.
Nie tylko oficjalne powitanie, lecz również występy artystyczne na inaugurację
W ramach powitalnego koncertu publiczność mogła podziwiać specjalnie przygotowany na tę okazję układ choreograficzny, który zaprezentowały dwa zespoły, które uznawane są za gospodarzy tegorocznego Festiwalu. Mowa tutaj o zespołach „Giewont” oraz „Klimki”. Oprócz tego już tradycją jest brzmienie trombitów. Jako, że tego dnia obchodzone było także święto Matki Boskiej Zielonej, to na scenie pojawił się symboliczny bukiet, który został poświęcony.
Oficjalne rozpoczęcie występów artystycznych w ramach konkursu rozpocznie się już od poniedziałku 16 sierpnia.