Trwają poszukiwania mężczyzny, który wspiął się na krzyż na Giewoncie
Policja oraz strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego robią wszystko co w ich mocy, aby odnaleźć mężczyznę, który wspiął się na szczyt krzyża na Giewoncie. Osobie, która dopuściła się tego czynu grozi kara grzywny w wysokości 500 zł.
W internecie pojawił się film z wyczynu śmiałka
Całe zdarzenie związane z wejściem nieznanego mężczyzny na wierzchołek krzyża na Giewoncie zostało zarejestrowane przez osoby trzecie. Można tak sądzić, ponieważ w internecie pojawił się film, na którym widać całe zajście.
Osoby z Tatrzańskiego Parku Narodowego poprosiły jednak, aby film został usunięty z sieci. To wszystko po to, aby nie zachęcać innych osób do takich akcji oraz aby nie propagować tego typu aktywności. Jak zaznacza policja oraz strażnicy, tego typu zachowania jak wejście na sam szczyt krzyża na Giewoncie jest zarówno zabronione, jak i po prostu niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego poszukuje nieznanego śmiałka
O całej sytuacji zostali poinformowani oczywiście strażnicy TPN. Od razu poprosili oni po pomoc także inne służby. Mowa oczywiście o policji, a także o straży granicznej. To wszystko ze względu na to, że te służby posiadają o wiele większe możliwości identyfikacji mężczyzny.
Krzyż zlokalizowany na Giewoncie jest pełnoprawnym zabytkiem
Warto dodać, że czyn, do którego dopuścił się nieznany sprawca powinien być utemperowany z jeszcze jednego ważnego powodu. Otóż krzyż na Giewoncie jest po prostu zabytkiem. I to jednym z najważniejszych na terenie całego Podhala.
Od tego roku krzyż na Giewoncie otrzymał specjalną tabliczkę Błękitnej Tarczy, a więc tzw. Blue Shield. Jest to równoznaczne z tym, że krzyż uznawany jest za zabytek chroniony prawem. Taka tabliczka na krzyżu pojawiła się za sprawą inicjatywy tatrzańskiego starosty Piotra Bąka oraz dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymona Ziobrowskiego.
Dodajmy, że wysokość krzyża na Giewoncie wynosi 17,5 m, z kolei aż 15 m unosi się ponad skały. Posiada on bardzo bogatą historię. Już od 1901 roku znajduje się on na wysokości 1895 m n.p.m.