Góralskie uciechy w karnawale
Choć karnawał kojarzy nam się z hucznymi balami, odświętnymi strojami i twarzami przysłoniętymi maskami, nie wszędzie pielęgnowano takie tradycje. Podhale słynie z innych obyczajów karnawałowych, co nie powinno nikogo dziwić, kto choć raz wybrał się w okolice górskich terenów. Karnawał rozpoczyna się kilka dni po przywitaniu nowego roku. Jak zatem wyglądają góralskie uciechy w karnawale? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Kilka słów o karnawale
Karnawałem nazywa się okres hucznych bali i biesiad, który rozpoczyna się tuż po święcie Trzech Króli, tj. 7 stycznia i kończy się we wtorek, przed Środą Popielcową.
Słowo karnawał zostało zapożyczone z języka włoskiego carnevale, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza pożegnanie z mięsem. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ karnawał to czas przygotowań do Wielkiego Postu, który rozpocznie się w Środę Popielcową. Jest to zatem okres, w którym ludzkość nie szczędzi sobie mięsnych, treściwych i tłustych potraw, jak również hucznego biesiadowania.
Góralskie uciechy w karnawale
Górale nie odbiegają od innych regionów Polski, jeśli chodzi o rozpoczęcie karnawału. Tuż po święcie Trzech Króli na Podhalu zaczyna się huczne biesiadowanie, które potrwa do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.
Nieodłącznym elementem karnawałowego biesiadowania były potańcówki dla par, gdzie królował zbójnicki taniec. Młodzi kawalerzy prezentowali swe umiejętności, aby zaskarbić serce młodej góralki.
Góralskie uciechy w karnawale to nie tylko potańcówki, biesiadowanie i huczna zabawa. W tymże okresie królują również kumoterki. Jest to nic innego jak wyścig góralskich par w saniach, które ciągną konie. Saniami powozi rodowity góral, kumoter zaś u jego boku zasiada góralska baba, czyli kumoterka. Zadaniem mężczyzny jest powożenie, natomiast kobieta musi balansować własnym ciałem, aby nie doszło do wywrotki sań. Jest to prawdziwa frajda zarówno dla oglądających, jak i uczestników, którzy biorą udział w wyścigu. Próżno szukać gdzie indziej atmosfery, gdzie królują przepiękne, śnieżne krajobrazy, dorodne konie, a także rywalizacja w wyścigu. Zarówno kumotrzy, jak i kumoterki przyodziewają tradycyjne, ludowe stroje, które dodają prawdziwego, góralskiego charakteru.
Pielęgnacja góralskich tradycji
Podhale to region, w którym nie rezygnuje się z pielęgnowania tradycji. Potwierdzeniem tego jest impreza o wdzięcznej nazwie Góralski Karnawał, która odbywa się nieprzerwanie od 50 lat. Tegoroczna edycja była jubileuszową, o której już pisaliśmy tutaj.
Podczas Góralskiego Karnawału odbywają się rozmaite konkursy:
- grup kolędniczych;
- tańców zbójnickich.
Co roku można wziąć udział w jeździe na nartach za koniem i wyścigu kumoterek. Na mieszkańców Podhala czekają również:
- wystawa owczarków podhalańskich;
- zawody strzeleckie;
- występy regionalnych zespołów
- koncerty muzyczne.
Karnawał to okres, w którym Górale nie szczędzą sobie przyjemności w biesiadowaniu. Oprócz zdrowej rywalizacji i pielęgnowania góralskich tradycji ważne są także kulinarne przysmaki. W tym czasie na stołach królują mięsne i treściwe potrawy, które nie należą do dietetycznych. Nie braknie wtedy bigosu, pieczonych mięs, a także wódki. Górale nie odmawiają sobie także słodkości. Najbardziej popularnym karnawałowym przysmakiem są faworki, które nazywa się również chrustem.