Wyjątkowe i małopopularne miejsca turystyczne w Bieszczadach
Pojedźmy w miejsca, gdzie panuje cisza i nie ma tłumów, które możemy odkryć w Bieszczadach. Bieszczady to wspaniałe miejsce do zwiedzenia, szczególnie jesienią – zobaczymy wówczas między innymi wspaniałe barwy bukowych lasów. Poznajmy takie oto zaciszne miejsca, bez tłumów, które możemy odkryć w tych pięknych górach:
1). Połonina Wetlińska
Wchodząc na połoniny, czyli wysokogórskie łąki w Bieszczadach, musimy trzymać się oznakowanych szlaków i ścieżek przyrodniczych. Na wyprawę możemy się wybrać nawet w deszczowy dzień, ponieważ po trasie są ustawione deszczochrony. Wędrówki po Połoninie Wetlińskiej (w gminie Lutowiska) dostarczą nam w porze jesiennej mnóstwo wrażeń: widoki barwnej roślinności ułożonej piętrowo, zwłaszcza lasów bukowych (są na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego Bieszczad). Kiedy dzień jest słoneczny, to przy dobrej widoczności możemy dostrzec stąd nawet pasmo Tatr.
2). Zagroda żubrów w Mucznem
Znajduje się w gminie Lutowiska w województwie podkarpackim. Żubry żyją tu w ich naturalnym środowisku – zagroda zajmuje 7 hektarów lasu jodłowo-świerkowego z potokiem dostarczającym wody zwierzętom. Ze specjalnych tarasów widokowych możemy obserwować żubry, i nie zakłócać im spokoju. Zagrodę możemy odwiedzać codziennie (od 9.00 do 19.00), nawet w dni deszczowe, ponieważ wiaty są zadaszone. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Szukasz atrakcji dla turystów na południu Polski? Oprócz polskich gór możesz także odwiedzić np. wyjątkowe termy w Bukowinie Tatrzańskiej.
3). Torfowisko Tarnawa
Kiedy obejrzymy zagrodę żubrów, możemy z Mucznego pojechać na Bukowiec i dotrzeć do torfowiska. Jest ono ciekawostką przyrodniczą, bo torfowiska niezmiernie rzadko występują na terenach górzystych. Porasta je niezwykła roślinność, piękna zwłaszcza jesienią: żurawina, borówka brusznica, owadożerna rosiczka, mchy. Ale pamiętajmy o tym, że wszystko jest pod ścisłą ochroną. Obowiązują bilety: obecnie za 8 złotych – normalny; 4 złote – ulgowy.
4). Rezerwat Sine Wiry
Przełom rzeki Wetliny przypomina strumienie górskie, w których woda wartko płynie po szarych kamieniach rzecznych. Mikroklimat rezerwatu (świeże powietrze i ciepło kotliny) oraz bogactwo przyrody – lasy bukowo-jodłowe – działają kojąco i odstresowują. W wodzie możemy obserwować pstrągi, a na runie leśnym – ślady i tropy zwierząt, także niedźwiedzi.
Dodatkowa uwaga – na Połoninie Wetlińskiej stoi legendarne schronisko Chatka Puchatka (na wysokości 1228 m n.p.m.).